روانشناسی


روانشناسی

معرفی روانشناس مدرسه

رضا آریاوند هستم روانشناس بالینی، دانشجوی دکتری تخصصی روانشناسی سلامت و متخصص تتئوری انتخاب و واقعیت درمانی خیلی خوشحالم که امسال به عنوان دبیر و مشاور در خدمت دانش آموزان و والدین مدرسه سلام صدر هستم. حوزه اصلی و تخصصی من نوجوان با تمرکز بر بهبود مهارت های ارتباطی و توسعه فردی، مشخصاً، اختلالات رفتاری و روانشناختی، می باشد. علی الرغم توانمندسازی نوجوانان، به عنوان مدرس و مربی فرزندپروری، به والدین نیز کمک می کنم تا با به کارگیری رفتارهای موثر و کارآمد روابط کیفی با نوجوان خود برقرار کنند. چرا که بر این باورم نوجوانان بیش از پیشرفت در مدرسه و درس و نمره و فراسوی مهارت آموزی و یادگیری رشته های ورزشی و المپیاد و ….. نیازمند داشتن رابطه ای خوب، صمیمی و رضایتبخش با والدینشان هستند. شکل گیری چنین رابطه ای بذر مسئولیت پذیری را در وجود دانش آموزان می کارد.

اهمیت حضور روانشناس در مدرسه

برای یک مشاور، هیچ خواسته ای بالاتر از بهبود زندگی دانش‌آموزان از نظر تحصیلی، اجتماعی و روانی وجود ندارد. مشاور مدرسه مهارت های پیشرفته اش را در رشد انسانی، رفتار و سلامت روان به کار می گیرد تا به دانش آموزان در دستیابی به موفقیت در کلاس درس کمک کند.مشاور مدرسه همچنین برای ارتقای زندگی دانش‌آموزان خود به روش‌های مختلفی از جمله بهبود مهارت‌ها و عملکرد اجتماعی، رفع نگرانی‌های رفتاری و ارتقای سلامت روان تلاش می‌کند. سوال مهمی که در اینجا وجود دارد این است که چرا به مشاور مدرسه نیاز داریم؟یادگیری، تعاملات اجتماعی، تصمیم گیری های دشوار و مدیریت احساساتی مانند احساس افسردگی،اضطراب، نگرانی یا انزوا، مسائلی هستند که نوجوانان گاهی اوقات با آن مواجه می شوند. مشاور مدرسه به دانش آموزان، خانواده ها و مربیان در درک و حل مشکلات بلندمدت و کوتاه مدتی که دانش آموزان ممکن است با آن مواجه شوند کمک می کنند. مشاور مدرسه همچنین برای موقعیت های مداخله در بحران آموزش دیده است. خشونت متأسفانه به مدارس سرایت کرده است. دیدن یا حتی شنیدن این فجایع تأثیر بسزایی در وضعیت روانی شکننده نوجوانان دارد. مشاور مدرسه همیشه آماده ارائه مشاوره و حمایت عاطفی از دانش آموزان آسیب دیده از حوادث ناگوار است.

برنامه های من به عنوان روانشناس مدرسه

در مدرسه سلام صدر به سه صورت در خدمت دانش آموزان و والدین عزیز هستم.ابتدا به عنوان دبیر درس تفکر به دانش آموزان کمک می کنم به مهارت های ضروری که یک نوجوان در عصر کنونی به آن ها نیاز دارند، دست پیدا کند. مهارت هایی مانند خود آگاهی، همدلی، جرأت ورزی، حل مسئله، گفت و گو و مدیریت هیجانات مهم مثل خشم، استرس و …. .. در پایه هفتم کتابی تحت عنوان (راندن در جاده زندگی)در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است.این کتاب، نظریه انتخاب را به شیوه ای جذاب و کاربردی و با تمرین های موثر به دانش آموزان آموزش می دهد. در پایه هفتم و هشتم نیز مهارت های ضروری زندگی در قالب داستان های جذاب به دانش آموزان تدریس می شود.علی الرغم تدریس، گاهی وقت ها پیش می آید که دانش آموزی به دلیل مشکل خاصی نیازمند مشاوره فردی است. به همین منظور در روزهایی که در مدرسه هستم ساعاتی در خدمت دانش آموزان و والدین عزیز هستم. شکل سوم فعالیت من در مدرسه متمرکز بر توانمندسازی والدین می باشد. در این راستا جلسات آموزش خانواده در مدرسه ترتیب داده می شود تا در این جلسات آموزشی، والدین توانمندی لازم جهت بهبود رابطه با فرزند را یاد بگیرند. یک هدف بسیار مهم دیگر من در مدرسه سلام صدر تشکیل پرونده های روانشناسی ویژه دانش آموزان می باشد. در این پرونده نیمرخ شخصیتی هر دانش آموز مبتنی بر تست نیازهای اساسی گلسر، گنجانده می شود.

روانشناس مدرسه

رضا آریاوند

رضا آریاوند

روانشناس